pastorale notitie 6 november 2013

pastorale notitie

6 november 2013

Soms ben je bij een gesprek en sta je verbaasd te luisteren naar wat er allemaal gezegd wordt. Je vraagt je af: hoe is het mogelijk? Hoe kunnen mensen zo van mening verschillen en zo op elkaar inhakken! Vaak gaat het dan geloofszaken, levensvragen of over politiek. Het lijkt er op dat de ander persé ongelijk moet bekennen of zelfs helemaal van mening moet veranderen, zo fel gaat het er aan toe. Laatst weer een discussie over euthanasie gehoord, waarbij de een fel voor en de ander fel tegen was. En maar op elkaar blijven inhakken. Luisteren naar elkaar? Ho maar!. Wat is het toch, vraag je je dan af, dat we zo met elkaar omgaan? Natuurlijk je kan ergens voor of ergens tegen zijn, maar waarom moet die andere visie zo heftig bestreden worden?  Sterker nog, waarom moet die andere visie onmogelijk worden gemaakt? Wat is er op tegen dat iemand een andere mening heeft over bijvoorbeeld euthanasie en die visie ook leeft en daar ruimte voor vraagt? Waarom moet die andere visie of visies onmogelijk worden gemaakt? Nu is euthanasie een 'lastig' onderwerp - waarom eigenlijk? - maar het kunnen leven met verschillende, elkaar tegensprekende waarheden blijkt een moeilijke zaak te zijn. Je schijnt te moeten kiezen voor één visie of standpunt en dat moet alom gedeeld worden. Het naast elkaar laten leven van verschillende, tegengestelde ideeën of meningen en daarvan leren of genieten is niet vanzelfsprekend. Waarom eigenlijk? Waarom moeten alle mensen hetzelfde denken, voelen, geloven of beleven als ik? Bedreigt het mij als iemand anders iets anders gelooft? Is mijn geloof dan minder waard of minder juist? Ik dacht het van niet. Iets meer zelfvertrouwen, zou ik bijna zeggen én iets meer ruimte voor andere mogelijkheden dan die ik allemaal kan bedenken of voor wenselijk of mogelijk houd. Zou het dan niet een beetje beter gaan met ons allen? Ik vermoed van wel. Laten we eens wat meer en beter naar elkaar luisteren en genieten van al die mogelijkheden die we dan gaan horen, én niet vergeten dat waar ieder voor staat, het respecteren waard is.

pastor wim klein

Copyright © 2013. All Rights Reserved.